Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaAtradimai

Energetinės mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ įdomybės

12/09/2013

Taip pat skaitykite

Amazon ir Google kova dėl vietos po saule Nauji duomenys stiprina hipotezę dėl Higgso bozono egzistavimo Kazachstane po starto sudužo nepilotuojamoji rusų raketa Įdomybės apie dantukus

Nuo viduramžių sklando idėjos apie amžinuosius variklius (lot. perpetuum mobile) ir nenuslopsta bandymai juos sukurti. Amžinasis variklis – tai toks mechanizmas arba sistema, kuri gali nuolat (amžinai) gaminti daugiau energijos negu sunaudoja ir taip neribotą laiką tiekti energiją.

 Fizikų įrodytas energijos tvermės dėsnis teigia, kad amžinasis variklis yra neįmanomas. Šiuo metu tokį nuolatinį veikimą norima suteikti vėjo ir saulės gaminamai elektrai. Entuziazmo nestokojama, nors yra nustatyta, kad kai nėra vėjo, nėra ir vėjo energijos, kai nėra šviesos, nėra ir fotovoltinės energijos. Tačiau tada, kodėl sukasi vėjo jėgainių sparnai ir be vėjo, kodėl jų sukimosi greitis nepriklauso nuo vėjo greičio. Labai įdomus Vokietijos eksperimentas. Šioje valstybėje įrengta tiek daug fotovoltinių įrenginių, kad nušvitus saulei, pagaminama tiek elektros energijos, kiek pagamintų 10 atominių elektrinių. Tačiau dingus Saulės spinduliams visos 10 tariamų atominių elektrinių išsijungia. Tai didelis iššūkis elektros tinklams ir jis kol kas neįveiktas.

 Apie visa tai sužinosime rugsėjo 13 d. Nuo 11 val. užsukę į Kauno technologijos universiteto Fundamentaliųjų mokslų fakulteto energetikos kampelį, įsikūrusį antrame Elektronikos rūmų aukšte (Studentų g. 50, Kaunas).

 Be to, sužinosime, kokias problemas dar reikia įveikti mokslui, kad šios energijos rūšys konkuruotų su tradicinėms energijos rūšims. Dideles viltis mokslininkai sieja su vandenilio energetika. Mūsų Universitete taip pat vyksta vandenilinių technologijų vystymo darbai. Sužinosime, kaip veikia vandenilio kuro celės, kas yra protoninis laidumas, kaip gali būti kaupiamas vandenilis tolesniam naudojimui.

 Galime didžiuotis, kad šiuo metu visame pasaulyje vandenilio energetikos teorijos pradininku laikomas Lietuvoje, Gedučiuose, Pakruojo rajone gyvenęs ir tyrimus atlikęs fizikas ir chemikas Teodoras Grotusas. Šį savaitgalį KTU studentų korporacija „Tautito“ rengia kelionę į Gedučius ir į Mintaujos gimnaziją Jelgavoje, kurioje mokėsi daug mūsų krašto šviesuolių ir mūsų Universiteto kūrėjų.

 Tarp festivalio dalyvių yra ir kelios delegacijos iš Latvijos. Koncernas ,,Latvenergo” atveža didelę ekspoziciją ,,Kegumo hidroelektrinė – Latvijos energetikos pasididžiavimas“. Lietuvos energetikos pasidižiavimu turi tapti Visagino atominė elektrinė. Atominei energetikai skiriama nemažai vietos – nuo branduolio sandaros iki branduolinių reaktorių. Norintieji pasinerti giliau į branduolinius mokslus gali jau registruotis į Japonijos dovanojamus intensyvius kursus, vyksiančius spalio viduryje.

 Tikima, kad latvis ir lietuvis senųjų baltų ornamentų rinkinyje gali rasti ir savo ženklą, suteikiantį energijos. Tuo galėsime įsitikinti patys, nagrinėdami Lielvardės muziejaus direktorės Anitos Streilės atvežtas Lielvardės juostas. Kaip jos audžiamos – pamatysime Lielvardės anatų centro ekspozicijoje. Pasėdėti ant vinių sudarys sąlygas edukacinė įstaiga ,,Anos rūsiai” iš Rygos. Labai laukiami visi.

Gediminas Adlys
Fizikos katedros lektorius
Kauno technologijos universitetas