Buhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaAmerika

JAV ir Irano vadovai per šių šalių istoriją pirmą kartą pasikalbėjo telefonu

28/09/2013

Taip pat skaitykite

Nuaidėję šūviai Motinos dienos parado metu Vašingtono karinių jūrų pajėgų centre siautėjęs užpuolikas buvo ūmaus būdo veteranas Senovės Peru JAV šnipinėjimo programa buvo "taikomasi" į ES pareigūnus

Vašingtonas, rugsėjo 28 d. (AFP-BNS). JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ir Irano vadovas Hassanas Rouhani (Hasanas Rouhanis) penktadienį pasikalbėjo telefonu, žengdami istorinį žingsnį ir užmegzdami pirmąjį tiesioginį aukščiausio lygio kontaktą tarp abiejų šalių, susipriešinusių po 1979-ųjų islamo revoliucijos.

Sukrečiantis 15 minučių pokalbis, prasidėjęs 14 val. 30 min. JAVRytų pakrantės (21 val. 30 min. Lietuvos) laiku, buvo pirmasis konkretus diplomatinis rezultatas nuo H.Rouhani išrinkimo birželį, Iranui siekiant sumažinti konfrontaciją su galingosiomis Vakarų valstybėmis ir pasiekti, kad būtų atšauktos sankcijos, paskelbtos šiitiškai respublikai dėl jos ginčijamos branduolinės programos ir smarkiai smogusios jos ekonomikai.

"Ką tik pasikalbėjau telefonu su Irano Islamo Respublikos prezidentu Rouhani", - B.Obama pareiškė per televiziją, atskleisdamas iki šiol labiausiai intriguojantį posūkį ryšiuose tarp šiitiškos respublikos ir supervalstybės, kurią Iranas yra praminęs "Didžiuoju šėtonu".

"Mudu aptarėme mūsų daromas pastangas pasiekti susitarimą dėl Irano branduolinės programos", - nurodė JAV lyderis.

Iniciatyvą surengti šį pokalbį parodė Irano pareigūnai, kurie, pasak JAV pareigūnų, susisiekė su jais keliomis valandomis anksčiau Niujorke ir nurodė, jog H.Rouhani norėtų pasikalbėti su B.Obama, prieš išvykdamas iš Jungtinių Tautų (JT) Generalinės Asamblėjos.

Baltieji rūmai anksčiau šią savaitę užsiminė Iranui esantys atviri neformaliam abiejų lyderių susitikimui Jungtinėse Tautose.

Tačiau tuo metu iraniečiai sakė, kad toks susitikimas būtų pernelyg komplikuotas. Tokia pozicija paskatino spėliones, jog H.Rouhani tikriausiai vengia užrūstinti griežtuosius savo šalininkus tarp Irano dvasinių hierarchų.

Įsimintinas abiejų lyderių pokalbis įvyko H.Rouhani važiuojant į oro uostą savo oficialiu limuzinu, nurodė iraniečiai.

B.Obama kalbėjo angliškai, o H.Rouhani - persiškai, dalyvaujant vertėjams, nurodė JAV pareigūnai.

Tačiau prieš užbaigdamas pokalbį, kuris dar prieš kelias dienas būtų atrodęs neįsivaizduojamas, B.Obama ištarė H.Rouhani "chodahafez" - "viso gero" - persų kalba.

H.Rouhani atsakė "Geros dienos, pone prezidente" angliškai, nurodoma socialiniame tinkle "Twitter" Irano lyderio kanceliarijos ir vieno JAV pareigūno paskelbtose žinutėse.

Abiejų šalių diplomatiniai santykiai nutrūko 1980-aisiais, praėjus metams po to, kai islamo revoliucija Irane nuvertė JAV palaikomą šachą.

Po revoliucijos taip pat įvyko 444 dienas trukusi JAV ambasados Teherane apsiaustis, per kurią karingi studentai laikė 52 amerikiečius įkaitus iki 1981-ųjų sausio.

Nors šis precedento neturintis B.Obamos ir H.Rouhani pokalbis padidino viltis, kad įvyks tvarus diplomatinis proveržis, JAV lyderis pažymėjo suvokiantis priešakyje laukiančias kliūtis.

"Pats faktas, kad Amerikos ir Irano prezidentai bendravo pirmąkart nuo 1979 metų, pabrėžia gilų nepasitikėjimą tarp mūsų šalių, tačiau taip pat rodo galimybę peržengti šią sudėtingą istoriją", - sakė B.Obama.

Jis nurodė pasakęs H.Rouhani, kad yra įsitikinęs, jog įmanomas "sprendimas" ginče dėl Irano vykdomo urano sodrinimo, kuris, kaip mano Vakarų šalys, yra užslėptos pastangos pasigaminti atominių ginklų, nors tokius kaltinimus Teheranas neigia.

Pasak B.Obamos, H.Rouhani jam sakė, kad Iranas niekada nesieks įgyti branduolinių ginklų ir kad Vašingtonas turėtų pripažinti iraniečių teisę į taikią branduolinę energetiką.

"Taigi, išbandymu taps reikšmingi, skaidrūs ir patikrinami veiksmai, kuria taip pat gali atnešti atokvėpį nuo didelio masto tarptautinių sankcijų, galiojančių šiuo metu", - pridūrė JAV vadovas.

Vašingtonas ir Izraelis yra perspėję galintys imtis karinių veiksmų, jeigu diplomatinės priemonės neišsklaidys jų susirūpinimo dėl Irano branduolinės programos.

Irano prezidentūra patvirtino, kad B.Obama ir H.Rouhani kalbėjosi telefonu.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

BNS