Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaEmigranto užrašai

Vaikų lietuviškumo ugdymas Jungtinėje Karalystėje

22/04/2013

Taip pat skaitykite

Lietuvių šeimai Anglijoje grasino savi Netinkamas būdas „garsinti“ Lietuvą Paramos vakaras Londone LLRA: Lietuvių kalbai grėsmę kelia ne tautinės mažumos, o pasyvi politika, dėl kurios kyla dar didesnė emigracijos banga

„Nereikia lietuviškumą uždaryti tik ryšiu su Lietuva. Linkiu lietuviškumą suprasti platesne prasme – ką lietuviai galėtų duoti ne tik Lietuvai. „Jaunųjų talentų inkubatorius“ galėtų būti tramplynu Lietuvoje ir JK gyvenantiems lietuvaičiams įsitvirtinti ir JK rinkoje“, - po spektaklio vaikams VABALAI TINGINIAI MOKINIAI vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo filosofas, rašytojas ir poetas, docentas daktaras Liutauras Degėsys.

Londono lituanistinė mokykla „Mano pirmieji mokslai“ šį pavasarį pastatė pasaulinei Žemės dienai skirtą spektaklį VABALAI TINGINIAI MOKINIAI pagal Liutauro Degėsio poezijos knygą vaikams „Žolynas - Žvėrynas“. Spektaklio scenarijų parašė mokyklos vadovė Simona Staputienė, vaidinime skambėjo kompozitoriaus Algirdo Klovos sukurtos melodijos. Tai linksmas muzikinis spektaklis, kuriame vaidino ir video ekranizacijas kūrė bei įgarsino 5-9 metų mokyklos mokiniai. Kovo 22 – 23 dienomis ,,Sin Ship and Shovel“ lietuviškame klube rodytas spektaklis nukėlė žiūrovą į lietuviškas pievas pilnas vabalėlių, paukščių, vaistažolių, pievos gėlių ir kartu linksmino bei mokė netingėti, save prižiūrėti ir globoti žaliąjį pasaulį. Nors dar visai nedideli, tačiau vaikai vaidino įsijausdami, kaip tikri aktoriai. Mokyklos mokiniai turėjo nepakartojamą progą ne tik vaidinti spektaklyje, bet ir gyvai pabendrauti su spektaklio tekstų autoriumi. Vaikai gavo šūsnį pagyrų ir paskatinančių Liutauro Degėsio žodžių. Kūrėjas labai žavėjosi vaikų nulipdytais video ekranizacijų veikėjais, taip pat savo dėmesiu lepino ir žiūrovus, skaitė jiems poeziją, dalino autografus ir gyrė Londono lietuvių bendruomenę už draugiškumą, aktyvumą ir šilumą. O spektaklio kūrėjus kvietė gastroliuoti su spektakliu ir JK, ir Lietuvoje.

Šis spektaklis yra antrasis „Mano pirmųjų mokslų“ įsteigto „Jaunųjų talentų inkubatoriaus“ renginys. Prieš mėnesį vyko pirmasis – atidarymas. ,,Penkių metų mokyklos darbo praktika rodo, kad Londone auga daug talentingų lietuvaičių ir jiems reikia sudaryti sąlygas skleisti savo talentus ir lietuviškoje aplinkoje tam, kad jaustųsi įvertinti, ir taip išlaikytų ryšį su gimtąja kalba bei Lietuva. Ateityje „Jaunųjų talentų inkubatoriuje“ galės dalyvauti ne tik „Mano pirmųjų mokslų“ mokiniai, bus laukiami visi norintys pristatyti savo įvairius talentus mažieji lietuvaičiai. Šis renginys netaps konkursu, tai bus tiesiog puiki proga būti pastebėtam ir augti. „Jaunųjų talentų inkubatorius“ yra turiningas, kartą per mėnesį vykstantis, sekmadienio renginys visai šeimai; organizuojamas taip, kad visi į jį atkeliavę žiūrovai bei svečiai būtų įtraukti į įdomią veiklą. Detali informacija apie renginius ateityje bus skelbiama mokyklos tinklalapyje www.ltlt.lt ir spaudoje“, - sakė mokyklos vadovė Simona Staputienė.

Simona džiaugiasi, jog subūrė komandą, kuri pasiryžusi dirbti su jaunaisiais talentais. Renginys vyksta ,,Sin Ship and Shovel“ klube, kurio bendrasavininkas Vaidas teigia, jog klubas organizuoja daug renginių vaikams, jie kviečiasi vaikų chorus, žinomus dainininkus iš Lietuvos, bet žmonės labai pasyviai į juos renkasi. Jis džiaugiasi bendradarbiavimu su „Mano pirmaisiais mokslais“, nes į renginius, kuriuose dalyvauja patys vaikai, ateina jų tėveliai ir atsiveda draugų.  Su mokyklos talentais dirba pati Simona ir dvi mokytojos –  Erika Aukštuolytė bei Auksė Tamašauskaitė. Renginio įgarsinimu rūpinasi Remigijus Gikaras, žinomas Remgy vardu. Pasak renginio organizatorių, tai pirmasis jų sutiktas Londone įgarsintojas, kuris puikiai atlieka savo darbą ir supranta, kaip dirbti su vaikais. Mokyklos mokinių mamos taip pat prisideda prie šios gražios idėjos įamžinimo. Živilė Jatkauskaitė Džiaugutė fotografuoja, o Aušra Jusevičiūtė filmuoja dalyvius. Mokytoja Erika dėkoja tėveliams, kurie atveda vaikus į mokyklą ir suteikia jiems galimybę būti lavinamiems ir tvirtina, jog savo darbu ji siekia puoselėti vaikų talentus, skatina, kad vaikai nebijotų drąsiai reikštis scenoje ar bet kur gyvenime.

Tėveliai įvertina mokytojų pastangas ugdant jų vaikų asmenybes ir talentus. Spektaklio pagrindinio vaidmens (Kandis) atlikėjos Tijos mama Margarita Skvarčienė pasakoja jog: ,,Nuostabiausia, ką dukra pasiėmė iš šių mokslų yra žinojimas, jog ji gali pabandyti ir tai, ko nemoka, pavyzdžiui, dainuoti, groti gitara, vaidinti. Kai pradeda tai daryti, jai sekasi, be to gauna palaikymą, griūna vaiko psichologinės sienos, ji pirmauja mokykloje ir tai pastebi ir anglų mokytojai“.

Kito vaidmens (Musės) atlikėjos mama Živilė džiaugiasi, kad „Mano pirmųjų mokslų“ mokiniai ne tik mokosi gimtosios kalbos, bet gali ir labai plačiai susipažinti su menais bei susitikti su žymiais lietuvių žmonėmis. Vaikai turi galimybę mokytis iš asmenybių, jie žavisi jomis ir kiekvienas, kad ir neilgam atvažiavęs, mokytojas turi įtakos vaiko ugdymui.

,,Tokie renginiai labai reikalingi vaikams, jie ugdo drąsą, kurios neturi net patys tėvai, skatina kūrybiškumą“, - sako Uodą spektaklyje vaidinusio Rojaus mama Aušra.

Tad mokykla jau dabar prisideda prie joje besimokančių lietuvaičių lengvesnės integracijos britiškoje mokykloje, tad kartu ir visuomenėje. Liutauras Degėsys akcentavo, jog skatinti vaikų kūrybingumą  yra labai svarbu ir ateityje šis ,,Mano pirmųjų mokslų“ įsteigtas „Jaunųjų talentų inkubatorius“ bus ne tik paskata reikštis vaikams, bet ir taps tiltu bendradarbiauti Lietuvoje ir JK gyvenantiems talentingiems žmonėms.

            

Foto Gintare Marcipukaitė (Ambery Photography)