Sveikos mitybos problemos senos kaip pati žmonija, tad jos išlieka aktualios ir šiandien. Tikimės, kad rubrika “Sveikata ir Grožis” bus naudinga kiekvienam žmogui, kuris rūpinasi savo sveikata, mityba ir kūno svoriu. Šioje rubrikoje bus pateikiamas ir paaiškinamas šiuo metu visame pasaulyje populiarus kūno masės indeksas, naudojamas žmogaus kūno svoriui įvertinti. Čia rasite daug naudingų patarimų, sveikos mitybos rekomendacijų, sužinosite, kada iš tikrųjų reikia susirūpinti savo svoriu. Kiekviename Euro Plius leidinyje rasite energetinės vertės lenteles, kuriose bus pateikiama informacija apie įprastus, kasdien vartojamus maisto produktus, delikatesus bei rečiau vartojamą maistą ir pan. Tikime, kad ši informacija padės Jums renkantis maistą.
Sveikata, darbingumas, grožis labai priklauso nuo paties žmogaus pastangų. Ypač daug žmogus gali nuveikti dėl savo svorio, kurį daugiausiai sąlygoja mityba. Sveika mityba yra tokia, kuomet organizmas gauna visas jam reikalingas medžiagas ir energiją idealiam svoriui palaikyti. Maistas yra svarbus ligų profilaktikai ir sveikatos stiprinimui, o maisto medžiagų poreikis priklauso nuo žmogaus amžiaus, lyties bei atliekamo darbo sunkumo.
Pagrindiniai sveikos mitybos principai yra saikingumas, įvairumas ir subalansavimas. Labai svarbu valgyti kuo įvairesnį ir subalansuotą maistą. Valgant kuo įvairesnį maistą bus mažesnė tikimybė, kad kai kurių medžiagų truks organizmui ir dėl to atsiras sveikatos sutrikimų.
Taip pat būtina išlaikyti normalų kūno svorį. Kai kūno svoris viršija normalų, iškyla aterosklerozės, priešlaikinio infarkto ar insulto pavojus. Padidėja rizika susirgti cukriniu diabetu, osteoartritu, tulžies pūslės akmenlige.
Kūno svoriui įvertinti naudojamas kūno masės indeksas (KMI), kuris apskaičiuojamas kūno masės svorį dalinant iš ūgio kvadrato (KMI = Pateikiame pavyzdį: Jūsų ūgis 165 cm, o svoris 55 kg. Apskaičiuojame KMI: 55 / (1,65*1,65) =20,22.
Ideali kūno masė - KMI = 22.
• jeigu KMI < 18,5 - žmogaus kūno svoris nepakankamas, yra rizika susirgti tam tikromis ligomis dėl maisto trūkumo;
• jeigu KMI = 18,5-24,99 - kūno svoris normalus, rizika susirgti minimali;
• jeigu KMI = 25-29,99 - yra nežymus antsvoris, rizika susirgti dar nedidelė, bet jau būtina susirūpinti savo svoriu ir mityba;
• jeigu KMI > 30 - žmogus nutukęs, dėl netinkamos mitybos yra didelė rizika susirgti medžiagų apykaitos, širdies ir kraujagyslių, virškinimo bei kitomis ligomis.
Labai svarbi sveikos mitybos taisyklė yra pasirinkti maistą, turintį mažai sočiųjų riebalų ir cholesterolio. Cholesterolio kiekį kraujyje didina per didelis maisto kaloringumas, per gausus sočiųjų riebalų rūgščių vartojimas, kurių yra riebioje mėsoje, kiaušiniuose, nenugriebtame piene, grietinėje, riebiame sūryje ar svieste. Kad cholesterolio koncentracija kraujo plazmoje būtų normali, rekomenduojama: · kuo mažiau vartoti riebalų. Svarbu, jog per parą su maistu gaunamo cholesterolio kiekis neturi viršyti 300 mg;
Būtina valgyti kuo daugiau įvairių daržovių, vaisių, uogų ir grūdų produktų.
Apie 55-60 % energijos į žmogaus organizmą turi patekti angliavandenių, ypač polisacharidų, pavidalu, kurių gausu daržovėse, bulvėse, grūdiniuose produktuose, duonoje, ankštiniuose.
Taip pat rekomenduojama vartoti kuo įmanoma mažiau cukraus ir saldumynų.
Per gausus saldumynų vartojimas skatina antsvorio atsiradimą. Cukraus įtakoje mažėja “gerojo” cholesterolio kiekis ir cukraus perteklius mažina vitaminų kiekį organizme. Taip pat rekomenduojama vartoti kuo mažiau valgomosios druskos, nes per gausus valgomosios druskos vartojimas yra vienas iš esminių padidėjusio kraujospūdžio rizikos veiksnių.
Paskutinė, bet ne mažiau svarbi sveikos mitybos taisyklė - alkoholio vartojimas.
Nuolatinis ir gausus alkoholio vartojimas kenkia smegenims, kepenims, kasai, jo skilimo produktai toksiškai veikia širdies raumenį, gali sutrikti širdies ritmas. Alkoholis taip pat didina arterinį kraujospūdį.
Viršuje iliustruota sveikos mitybos piramidė padės Jums pasirinkti maisto produktus, kad mityba būtų sveika ir parodys, koks turėtų būti maisto produktų grupių santykis paros maisto davinyje.
Valgyti daugiausiai reikėtų tų maisto produktų, kurie pavaizduoti piramidės pagrinde. Iš grūdinių produktų, bulvių, daržovių ir vaisių turėtų susidaryti daugiau nei pusė visos per parą gaunamos energijos.
Mėsos ir pieno produktų vartoti saikingai. Iš jų organizmas gauna reikiamų medžiagų, bet juose yra riebalų, ypač sočiųjų riebalų rūgščių, kurios kenkia sveikatai.
Mažiausiai reikėtų vartoti riebalų ir saldumynų, nupieštų piramidės viršūnėje. Iš šių produktų gaunama daug energijos, o būtinų maisto medžiagų juose beveik nėra.
Sveikam suaugusiam žmogui per parą rekomenduojama išgerti 2,5 - 3 litrus skysčių. Nepamirškite būti fiziškai aktyvūs!
Kur ‘sudega’ kalorijos?
Lentelėje nurodyta, kiek kalorijų suvartoja organizmas įvairios veiklos metu. Nurodytuose produktuose yra maždaug tiek kalorijų, kiek jų sudeginame atitinkamos veiklos metu:
Pastaba: Vidutiniai dydžiai apskaičiuoti 65kg svoriui, 15-kai minučių.
Visos teisės saugomos v2. © 2013 europlius.com Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką sutikimą. Sprendimas Onefuzz |
Mus rasite: |