Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaŠeima

Vaikų savarankiškumo ugdymas prasideda vonioje

01/06/2013

Taip pat skaitykite

Kūdikis ir šuo Teisininkų konsultacijos santuokos nutraukimo klausimais Ką miego poza pasako apie Jūsų poros santykius? Atsisakė aborto ir susilaukė penkių mergaičių

Mažus vaikus auginantys tėvai kiekvieną dieną susiduria su iššūkiu, kaip padėti mažam ir dar globos reikalaujančiam žmogučiui tapti vis labiau savarankišku.

Pripažinkime, tėvai labai laukia pirmųjų savarankiškumo ženklų. Nes tai jau reiškia sąmoningumo išaugimą, atsirandantį norą „viską daryti pačiam“ ir šiek tiek mažiau tėvų globos.

Kaip paskatinti vaiko savarankiškumą?

Visada galima laukti, kad vaikas natūraliai išaugs ir pradės pats imtis „žygių“, bet galima ir paskatinti.

Psichologai vienu balsu tvirtina, kad vaikui turi būti adaptuota aplinka, kurioje jis gyvena ir valgo. Maži šaukšteliai, šakutės, dubenėliai, kėdutės – šios priemonės vaikus skatina domėtis savankišku maitinimusi.

Vienas sudėtingiausių etapų – asmeninės higienos ugdymas. Tiek jaunų mamų patirtis, tiek psichologų rekomendacijos sako, kad tokius asmeninės higienos įpročius – pačiam nusiplauti rankas, atsukti ir užsukti vandens čiaupus, nuleisti po „žygdarbio“ ant tualeto vandenį – vaikas jau gali pradėti ir vos sulaukęs vienerių metų. Jei dar protingesni tėvai pagiria ir paskatina už tokius pasiekimus, vaikui susiformuoja teigiamas priežasties – pasekmės algoritmas.

Išmokykite vaiką naudotis tualetu

Jei vonios įrangos dydis yra netinkamas, vaikus tai veiks atstumiančiai ir jie nenorės praustis ar naudotis tualetu. Patiriamas stresas mažiems vaikams sukelia kognityvinių, elgesio ir emocinių sunkumų. Tuo tarpu žaisminga ir patraukli, vaikų ūgiui pritaikyta santechnika padeda ugdyti įgūdžius nuo mažų dienų.

Anksčiau mažo dydžio praustuvus ar klozetus dažniausiai galima buvo rasti tik vaikų ugdymo įstaigose – darželiuose, mokyklose.  Auklėjimo naujovėmis besidomintys tėvai susiduria su vaikams pritaikyto santechnikos trūkumu. Daugelis jau supranta, kad namuosebūtų gerai  turėti tokį vonios kambarį, kuris nesukeltų vaikams sunkumų, o priešingai, būtų draugiškas ir skatintų ankstyvą vaiko vystymąsi.

„Lietuvoje vis daugėja šeimų, kurios įsirengdamos būstą, savo vonios kambarį pritaiko ir vaikams. Nors tokios santechnikos tiekėjų nėra daug, vis dėlto  ryžomės investuoti ir jau žinome, kurie praustuvai ar klozetai vaikams patinka labiausiai, „- sako vienos iš nedaugelio vaikiška santechnika prekiaujančių įmonių „Tausana“ vadovas Rolandas Jurgelaitis.  –„Iš tiesų, kai pats susidūriau su vaiko asmeninės higienos įgūdžių formavimu, supratau, kad netgi tokia detalė, kaip vaikui pritaikytas tualeto dangtis skatina savarankiškumą.“ 

įrangos ekspertas teigia, kad apgalvotai įrengtas vonios kambarys gali net padėti sutaupyti  išlaidas sauskelnėms, o naudojimasis tualetu vaikui taps smagia veikla ir, galiausiai, įpročiu.

Vaikų pritaikyto vonios kambario įrengimas reiškia kur kas daugiau nei žaismingo interjero sukūrimą. Tai vieta, kur ankstyvoje vaikystėje formuojant asmens higienos įgūdžius bei įpročius, vaikai tobulėja, mokosi savarankiškumo ir atsakomybės, įgauna pasitikėjimo savimi.  Kuo anksčiau pradedami formuoti tinkami higienos įpročiai ir vaikui suteikiamos sąlygos tai atlikti pačiam, tuo galima sulaukti greitesnių ir efektyvesnių rezultatų, spartesnio vaiko vystymosi.

Vaikystėje įgytas savarankiškumas turi didelę reikšmę asmenybės brandai ir formuoja suvokimą, kaip spręsti įvairias situacijas užaugus.  Ikimokyklinio amžiaus vaikų kalboje frazė “Aš pats galiu tai padaryti” yra viena iš mylimiausių. Kasdien jie nori mokytis, atrasti, pažinti ir išbandyti vis kažką naujo, o išmoktus dalykus nori vėl ir vėl kartoti. Tyrimais nustatyta, jog vaiko smegenų veiklą ir vystymąsi lemia ne tik biologiniai, bet ir aplinkos faktoriai. Todėl asmeninės higienos įgūdžių formavimui ypatingą svarbą turi ir vonios kambario pritaikymas vaiko reikmėms.

Janina Sabaitė Melnikovienė
UAB "Adres"