Jei nuolat šÄ…la rankos ir kojos, tai gali signalizuoti ligÄ…, sako šeimos gydytojas Renatas Dainius. TaÄiau, jei galÅ«nÄ—s šÄ…la nuo vaikystÄ—s, ligos Äia veikiausiai niekuo dÄ—tos. Gydytojas pataria: tuomet nerÅ«kykite, nesiaukite ankštų batų, nesijuoskite diržų ir valgykite aštriai.
„Labai svarbu mityba. Maiste turÄ—tų bÅ«ti daugiau vitaminų, baltymų, pageidautini aštrÅ«s prieskoniai. Žinoma, kiek tai leidžia virškinamasis traktas“, – teigia šeimos gydytojas R. Dainius.
Yra žmonių, kurių rankos ir kojos šÄ…la nuolat, net vasarÄ…. Tai – dažnai pasitaikanti problema, kuriÄ… lemia ligos arba genetika.
„Turi įtakos paveldimumas, genetika bei tam tikra kraujagyslių ir nervų sistemos anatomijos struktÅ«ra. Tokiam žmogui, kuris skundžiasi šaltomis galÅ«nÄ—mis, visų pirma reikia nustatyti, ar nÄ—ra ligų“, – aiškina šeimos gydytojas.
Taigi, jei galÅ«nių šalimas susijÄ™s su ligomis, jas reikÄ—tų ir gydyti, taÄiau jei rankos ir kojos žmogui šÄ…la nuo pat vaikystÄ—s, kad tai dÄ—l kokių nors ligų – maža tikimybÄ—.
„Tokiems žmonÄ—ms padÄ—ti, kad jie niekada nejaustų šaltų galÅ«nių, praktiškai neįmanoma. ŠitÄ… pojÅ«tį galima tik sumažinti, imantis tam tikrų priemonių“, – tvirtina R. Dainius. Jis priduria, kad vaistų nuo galÅ«nių šalimo nÄ—ra, yra tik kraujagysles pleÄiantys, bet juos vartoti nuolat esÄ… netikslinga.
Šeimos gydytojas šalanÄių rankų ir kojų savininkams verÄiau jau siÅ«lo atkreipti dÄ—mesį į kai kuriuos žalingus įproÄius, kuriuos reikia keisti, taip pat į mitybÄ… ar net aprangos stilių.
„SituacijÄ… gali pabloginti rÅ«kymas. Nikotinas sutraukia kraujagysles. Be to, prisideda prie aterosklerozÄ—s, kraujagyslÄ—s (ypaÄ arterinÄ—s sistemos kraujagyslÄ—s) greiÄiau užanka, kemšasi, ir galÅ«nÄ—s nepakankamai aprÅ«pinamos krauju“, – teigia R. Dainius.
Jis sako, kad rankų bei kojų šalimÄ… gali provokuoti ankšti batai, kÅ«nÄ… varžantys drabužiai ir diržai, jei pilvo ertmÄ— gana stipriai apspausta. „Per apatinÄ™ pilvo ertmÄ—s dalį eina magistralinÄ—s kraujagyslÄ—s, per kurias, jei pilvo ertmÄ— apspausta, kraujo į kojas priplÅ«sta mažiau“, – aiškina specialistas.
Paklaustas, kokiais bÅ«dais reikÄ—tų suaktyvinti kojų kraujotakÄ…, R. Dainius siÅ«lo jas pamasažuoti. ŠÄ…lanÄias kojas vakarais galima įmerkti į voneles, pavyzdžiui, su pipirais. VonelÄ—s gali bÅ«ti ir kontrastinÄ—s – šalto ir karšto vandens. Tai, gydytojo žodžiais, „treniruoja“ kraujagysles – jos susitraukia ir atsipalaiduoja.
„Taip pat kojas galima trinti lediniu rankšluosÄiu. Palaikyti rankšluostį šaldymo kameroje ir, prieš einant miegoti, gerai įtrinti padus, pÄ—das. Iš karto šaltis, po to – šiluma. Visas paminÄ—tas procedÅ«ras galima taikyti ir rankoms“ – teigia šeimos gydytojas.
Pasak jo, svarbu nešioti šiltas kojines ir pirštines, taÄiau problemos tai esÄ… neišsprÄ™s. Manoma, kad jei žmogus atšÄ…la galvÄ…, labiau šÄ…la ir galÅ«nÄ—s. Taigi šaltu metų laiku patartina dÄ—tis galvos apdangalus.
Šeimos gydytojas ragina ir daugiau judÄ—ti, kiekvienÄ… rytÄ… mankštinti rankas ir kojas, jas patrinti bei pamasažuoti.
„Labai svarbu mityba. Maiste turÄ—tų bÅ«ti daugiau vitaminų, baltymų, pageidautini aštrÅ«s prieskoniai. Žinoma, kiek leidžia virškinamasis traktas, nereiktų pakenkti kažkam kitam“, – sako R. Dainius.
Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad kraujagyslių spazmus provokuoja alkoholis.
Rasa PekarskienÄ—, LRT radijo laida „Sveikata“, LRT.lt
Nuotrauka: morguefile.com
Visos teisės saugomos v2. © 2013 europlius.com Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką sutikimą. Sprendimas Onefuzz |
Mus rasite: |