Parduodamas sklypas Birštone 8 araiBuhalterinė įmonės apskaitaMOKESČIAI BEI ĮVAIRIOS BUHALTERINĖS PASLAUGOS

PradžiaVirtuvė

Ruošiame žuvį

30/11/2013

Taip pat skaitykite

Vasaros pabaigos skonis: sluoksniuoti desertai su sezoninėmis gėrybėmis Pomidorų padažai ir kečupai – kaip išsirinkti ar pasigaminti? Valentino dienos receptai Kulinarinė kelionė Maroke: dar kartą apie tadžiną

Šiuo metų laiku viena svarbiausių aktualijų – sveikata. Be abejonės, sveika mityba yra vienas iš geros savijautos garantų. Ir šį kartą “EuroPlius” virtuvės skiltyje receptai iš Nidos Deguitienės internetinės svetainės www.nidosreceptai.lt "EuroPlius" primena, kad Nida šiuo metu gyvena Izraelyje. Tad visi receptai Jums, mieli skaitytojai, atplaukė tiesiai iš Izraelio!

Na, o grįžtant prie sveikos mitybos – šiandien “EuroPlius” virtuvėje karaliauja žuvis!

Kaip paprasčiausiai pasigaminti žuvį

Kepti visą žuvį labai paprasta ir saugu, nes ji visuomet išlieka sultinga (žinoma, jei nekepsite per ilgai!!), ja paprasta manevruoti (apversti kepant visą žuvį kur kas lengviau, nei file). Kepimui tinka beveik visos žuvų rūšys, tik reikia atsargiai valgyti, nes teks išsirankioti smailius žuvies kaulus:)

Darinėjant svarbiausia, kad nuvalytumėte žvynus, nukirptumėte pelekus ir uodegą – jie greičiausiai dega, ir be to, jie nevalgomi. Ir būtina palikti žuvies galvą, tik svarbu išpjauti žiaunas – jos suteikia žuviai kartumo.

Žuvį abiejuose šonuose kelis kartus įstrižai įpjaukite. Pabarstykite rupia druska ir grūstais juodaisiais pipirais abi puses ir visą vidinę ertmę, pašlakstykite citrinos sultimis. Į įpjautas vietas įkiškite po kelis gabalėlius plonai supjaustyto česnako – jis kepdamas suteiks malonų aštroką prieskonį. Į žuvies vidų pridėkite žalumynų (šviežių arba šaldytų), kokių tik turite: petražolių, kalendrų, bazilikų, krapų, arba kelių žolių mišinio. Taip pat galite įdėti 1-2 plonas citrinos riekeles su visa žievele. Daug citrinos nedėkite, nes nuo jos atsiras kartus prieskonis.

Dabar žuvį jau galima pašauti į orkaitę (180-200 C) arba kišti į grilį su dangčiu. Jei žuvis sausa, galite pašlakstyti aliejumi, tačiau jei ketinate kepti doradas, jūros ešerius, lašišą ar kokią kitą jūrinę žuvį, aliejaus nereikia – užteks pačios žuvies turimų riebalų.

Maždaug 1 kilogramo žuvis kepa 10 minučių ant vienos pusės, ir tiek pat apvertus ją ant kitos. Mažesnės žuvys kepa dar trumpiau. Norėdami įsitikinti, ar žuvis jau iškepė, šakute atsargiai pragnybkite ties nugarėle, ir patikrinkite, ar žuvis iškepusi prie pat kaulo (ašakos): ji turi būti sultinga, trapi.

Keptas tuno steikas

Tuno file labiau primena kokybišką mėsą nei žuvį. Net ir vynas prie jo tinka labiau raudonas nei baltas. Tunas – pati savaime sausoka žuvis, todėl ją ruošiant pravartu laikytis tam tikrų taisyklių. Viena jų – tunas turi pasimarinuoti dideliame aliejaus kiekyje, kad kepant neišdžiūtų. Tuno kepsnio kepimo laikas – vos 5 minutės, todėl padengti stalą ir pasiruošti garnyrus patartina iš anksto. Galima išvirti bulvę, saldžią bulvę, pusę svogūno, pusę saliero, ir viską pabaigoje sutrinti į košę, pagardinant pienu, sviestu arba grietinėle. 

Šis tuno gaminimo metodas – garantuota sėkmė! Kepsnys iškepa tobulai – apskrunda iš šonų, viduje lieka raudonas, sultingas. Fusion stiliaus prieskoniai su azijietiškais akcentais suteikia kepsniui išskirtinio skonio. Jei žuvis šviežia ir tikrai aukštos kokybės, pakaktų ją, kaip ir gerai subrandintą jautienos išpjovos gabalėlį, patepti aukščiausios kokybės alyvuogių aliejumi, pabarstyti pipirais ir druska, ir kelias minutes apkepti įkaitintoje nepridegančioje keptuvėje. Tačiau galima rinktis ir egzotiškesnį variantą.

Tuno kepsnio marinatas: nutarkuota citrinos žievelė, pusės citrinos sultys, 2 cm sutarkuotos imbiero šaknies,  žiupsnis druskos, žiupsnis grūstų juodųjų pipirų, šlakas teriaki padažo, šlakas sezamų aliejaus, šlakas alyvuogių aliejaus, 2 česnako skiltelės, sutarkuotos arba sutrintos, 2 šaukštai kapotų kalendrų.

 Iš visų šių produktų sumaišome marinatą. Būsima tuno patiekalo sėkmė – žuvies pabuvimas aliejaus “vonioje”. Tad aliejaus negailime. Jei turime tinkamą indą marinavimui, sudedame tuno file. Jei tokio indo neturime (gerai būtų, kad marinatas apsemtų file gabaliukus. O jie juk neploni – 1,5-2cm), panaudojame sandarų polietileninį maišelį: sudedam žuvį, užpilame marinatu, išleidžiam orą ir paliekam mažiausiai pusvalandžiui. Jei turim galimybę marinuoti ilgiau – dedam į šaldytuvą, bet likus pusvalandžiui iki kepimo išimame ir palaikome kambario temperatūroje. 

Tuno kepsnys: 2 tuno išpjovos gabalėliai, alyvuogių aliejaus.

 Gerai įkaitiname keptuvę  (geriausia – grilinę (griddle)) ir karštį sureguliuojame iki vidutinio. Tuno file išimame iš marinato ir nusausiname popieriniu rankšluosčiu. Įpilame šlaką aliejaus ir dedame tuno file. Pažiūrim į laikrodį, nes čia svarbu fiksuoti laiką: vieną tuno file pusę kepam 2,5 min., apverčiam, ir kepinam kitą pusę dar 1,5 min. Dažnai tuno kepsnį pateikiu su Vasabi padažu. Nuostabus pagardas, papildantis Azijos aromatų vaivorykštę. 

Vasabi padažas: 1 šaukštelis vasabi miltelių, 1/4 šaukštelio stambios jūros druskos, 1/2 puodelio grietinėlės, 1/2 šaukštelio citrinų sulčių, mažas pundelis plonų svogūnų laiškų, smulkiai sukapotų. 

Mažame puode sumaišome vasabi miltelius ir druską. Užpilame grietinėle ir gerai išmaišome, kad druska ir vasabi ištirptų. Tada puodą statome ant silpnos ugnies ir nuolat maišant šildome, kol padažas užverda ir pradeda tirštėti (vasabi – natūralus tirštiklis). Pabaigoje įmaišome kapotus svogūnų laiškus. 

Daugiau receptų rasite www.nidosreceptai.lt