Spaudoje, virtualioje erdvėje ir net parduotuvių lentynose pastaruoju metu vis populiarinamos ekologiškos prekės ir maisto produktai. Kartais atrodo, kad inirtingai bandoma keisti mūsų gyvenimo būdą ar bent jau mitybos įpročius. Kaip nepasimesti tarp tokios gausybės informacijos apie sveikesnį gyvenimo būdą? Kuo daugiau tuo domėsitės, tuo lengviau pasirinksite, kas yra Jums priimtina, o ko galbūt visiškai nežinojote.
Šiandien Jums norime pristatyti dar visai mažai žinomą alternatyvią mitybą - žaliavalgystę. Tai toks mitybos būdas, kai valgomas tik termiškai neapdorotas maistas, kitaip dar vadinamas gyvu maistu. Visi maisto produktai vartojami tik natūraliu pavidalu – negalima nei virti, nei kepti. Nors didžioji dauguma žaliavalgystės šalininkų termiškai apdoroto maisto atsisako tik iš dalies: produktus galima kaitinti ne aukštesnėje nei 42°C temperatūroje, kepiniams paruošti gali būti naudojamas maisto džiovintuvas ir pasitelkti kiti būdai siekiant skaniau ir sveikiau paruošti maisto produktus neprarandant vertingų savybių.
Prasidėjus pavasariui, tikiuosi, ši tema daugeliui pasirodys įdomi, nes visi norime net tik gerai jaustis, bet ir gražiai atrodyti. Gal jūs taip pat susigundysite ir paeksperimentuosite savo valgymo įpročiais.
Sveika mityba pati domiuosi jau senokai. Negaliu patikėti, kad jau praėjo beveik du metai, nuo tada, kai pradėjau savo kelią į žaliavalgystę. Prie to dar prisidėjo ir tai, kad prieš kelis metus mano tėtis buvo sunkiai susirgęs. Tada dar labiau pasinėriau skaityti straipsnius apie tai, kaip maistas turi didelę įtaką mūsų sveikatai. Ir kuo daugiau skaičiau, tuo labiau pradėjau patikėti, kad tame yra daug teisybės. Nusprendžiau - kam laukti kol kažkuo susirgsiu ir tik tada keistis. Tad permainų ėmiausi iš karto. Pusryčiams pradėjau spausti sultis arba daryti šviežių vaisių kokteilius, kurious labai pamėgo ir mano trylikmetis sūnus. Pradėjau valgyti daugiau salotų, derinti maistą, ir vadovautis pagrindiniu principu - nemaišyti angliavandenių su baltymais. Kaip ir visose srityse, taip ir čia - tobulejimui ir fantazijai nėra ribų. Taip atsitiko ir man, kai vieną šeštadienio rytą užsukau i Duke Of Yorks square ūkininkų turgelį nusipirkti pietų į darbą. Mano akys užkliuvo už vieno prekystalio, kur puikavosi didžiausi indai su įvairiausiom salotom. Labiausiai mane stebino, kad salotos buvo labai spalvingos ir svarbiausia - savo skoniu nei kiek neatsiliko. Taip prasidėjo mano pažintis su žaliu maistu, o vėliau ir kompanija Rainforest Creations, kuri pardavinėja savo spalvingą maistą. Būtent tos dienos pietūs padarė perversmą ir man tapo logiška, kad kuo įvairesnį ir spalvingesnį maistą valgysiu, tuo labiau aprūpinsiu savo organizmą reikalingais vitaminais. Nuo tada pasidarė smalsu sužinoti daugiau apie žaliavalgystę. Įsigijus ir perskaičius kelias knygas, nusprendžiau imtis eksperimento. Norėjosi būtent tokių permainų, apie kurias skaičiau knygose. Autoriai tikino, kad pakeitus savo valgymo įpročius turėsiu begalę energijos, kurios Londone gyvenant man niekada nebus per daug. Ar tikrai galėsiu valgyti tiek, kiek norėsiu, neturėsiu sukti sau galvos dėl porcijų dydžio ar kolorijų skaičiavimo. Niekada nesijausiu apsunkus ir nereikės popiečių miego pavalgius. Ir net valgant raw (žalią, neapdorotą) šokoladą ar kitus raw desertus neturėsiu problemų su viršsvoriu. Nebereikės lankytis pas šeimos gydytoją. Organizmui užteks mažiau miego ir būsiu linksmesnė ir jausiuosi laimingesnė. O tokios paprastos laimės niekada nebūna per daug! Ir dar daug daugiau priežasčių, apie kurias galėsiu paminėti kitą kartą.
Esu jau kelis įpročius gyvenime keitusi, tad žinojau, kad reikia mažiausiai 30 dienų išugdyti naują ir pamesti seną įprotį. Tad savo eksperimentą nusprendžiau vykdyti mėnesį laiko. Turiu prisipažinti, kad pradžioje nebuvo labai lengva, nes reikėjo būti labai organizuotai ir beto reikėjo pažinti naujas daržoves ir vaisiuis, kurių anksčiau savo racione nenaudojau. Panašiai, kaip mokintis naują užsienio kalbą, bet kartu ir idomu!
Manęs žaliavalgystė visiškai neapvylė, tikrai visapusiškai sutinku su žaliavagių autorių faktais. Jaučiuosi puikiai ir man tikrai tinka toks gyvenimo būdas. Kalbant apie maisto ruošimą, prie visko labai greitai priprantama ir viskas tampa paprasta ir lengva. Labiausiai džiuginanti žinia, kad apsipirkimas parduotuvėse sutrumpėja, nes reikia lankytis tik daržovių ir vaisių skyriuje.
Šiandien, po beveik 2 metų, žaliavalgystė mano namuose tapo kasdienybe. Mano pačios virtuvė nemažai pasikeitė. Teko įsigyti žaliavalgių dujinę viryklę, kuri vadinama Food Dehydrator ir skirta gaminti žaliavalgių duoneles ir visokius kitokius skanumėlius, o taip pat mikserį kokteiliams daryti, virtuvės kombainą, skirtą pjaustyti daržoves salotoms ir darytis desertus.
Smagiausia yra tai, kad kai pakeičiau savo mitybą draugams tai visiškai nedarė įtakos. Visoms mano draugėms labai patinka žalias maistas. Ir visą laiką, kai tik susitikame pas mane gardžiuojamės žaliavalgių patiekalais. Džiugina ir tai, kad mano ir mano sesių vaikai samaguriauja žaliu maistu! Vaikų mėgstamiausi patiekalai yra daržovių food dehydrator (maistio džiovintuve) išdžiovinti duoniukai, taip pat jame išdžiovinti visi desertai, dažniausiai pagaminti iš riešutų ir datulių, bei kale kopūstų traškučiai.
Šį kartą pasidalinsiu su jumis receptais, kurie yra labai paprastai paruošiami. Šiems receptams jums reikės tik virtuvinio kombaino arba taip vadinamo mikserio.
Kreminė žalioji sriuba
Jums reikės:
100g špinatų
1 didelio avokado
400ml vadens, jeigu norite galite naudoti šiltą, bet tik ne ką tik uzvirtą, jis turi buti atvėsęs
1 šaukštas Tamari sojos padažo
1 šaukštas alyvų aliejaus
1 sutrinta česnako skiltelė
1 šaukštas obuolių acto arba šviežių citrinos sulčių
Žiupsnelis jūros druskos ir žiupsnelis raudonųjų pipirų
Užpilkite sojų padažą ant špinatų ir palikite pasimarinuoti 10-15 minučių. Poto viską sudėkite į mikserį arba virtuvės kombainą ir plakite apie dvi minutes.
Daržovių makaronai su kreminiu padažu
Jums reikės:
3 cukinijų arba 5 morkų
100g pamirkytų (2val vandenyje) anakardžio riešutų
1 šaukštas šviežių citrinos sulčių
1 sutrinta česnako skiltelė
Keletas gabaliukų svogūno laiškų (tik baltoji dalis)
Žiupsnelis jūros druskos
70ml vandens
Cukinijas arba morkas supjaustykite su bulvių lupiku. Visus likusius produktus sumalkite mikseriu arba virtuvės kombainu apie 3min, kol gausite tirštos grietinės pavidalo masę. Užpilkite ant daržovių , viską sumaišykite ir skanaukite.
Šokoladiniai anakardžių kamuoliukai
Jums reikės:
1 puodelio anakardžio riešutų
2 šaukštai medaus
8 datulės su išimtais kauliukais
2 šaukštai raw kakavos (galite nusipirkti amazon.co.uk arba kai kuriose sveiko maisto parduotuvėse, pvz. Revital)
Pusė puodelio kokoso drožlių (papuošimui)
Pirmiausia sumalkite riešutus virtuvės kombaine, kol riešutai pavirs miltų pavidalo, o paskui idėkite datules. Malkite porą minučių kol datulės susismulkins. Poto įdėkite likusius produktus, išskyrus kokoso drožles, ir malkite dar porą minučių. Paskui formuokite tešlą į kamuoliukus ir apvoliokite kokoso drožlėse. Įdėkite kamuoliukus į šaldytuvą, kad atvėstų. Po valandos laiko galite skanauti. Jeigu visų nesuvalgysite (o tuo labai abejoju), įdėkite likusius į konteinerį su dangteliu ir laikykite šaldytuve iki 5 dienų.
Skanaus!!!
Straipsnį parengė žaliavalgystės šalininkė Jolita Gembickas
Visos teisės saugomos v2. © 2013 europlius.com Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką sutikimą. Sprendimas Onefuzz |
Mus rasite: |