Ugdymo įstaigose keiÄiamos vaikų maitinime rekomenduojamos paros maistinių medžiagų normos galiojusios net 17 metų, teisÄ—s aktas laukia greito patvirtinimo. KalbamÄ—s su Sveikatos apsaugos ministerijos VisuomenÄ—s sveikatos priežiÅ«ros departamento Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedÄ—ju, Almantu Kranausku, ir Sveikatai palankaus maisto technologe, VÅ¡Ä® „Sveikatai palankus” įkÅ«rÄ—ja, Raminta BoguÅ¡iene.
Kokie pagrindiniai pasikeitimai lyginant su Å¡iuo metu galiojanÄiu teisÄ—s aktu? KodÄ—l JÅ«sų manymu jie bÅ«tini?
A. Kranauskas: AnkstesnÄ—s rekomenduojamos paros energijos ir maistinių medžiagų normos buvo priimtos dar praeitame Å¡imtmetyje, todÄ—l Å¡iandien yra kažkiek moraliai pasenÄ™. Per tÄ… laikÄ… priimta įvairių strateginių Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), Europos Komisijos ir Lietuvos dokumentų, įpareigojanÄių koreguoti gyventojų mitybÄ…, atsižvelgiant į besikeiÄianÄiÄ… Å¡alyse sveikatos bÅ«klÄ™. Taip pat susiformavo kai kurie nauji Europos Å¡alims aktualių rodmenų iÅ¡raiÅ¡kos bÅ«dai, todÄ—l korekcijas priÄ—mÄ—me ir mes, kad tiek normavimo, tiek stebÄ—senos duomenys bÅ«tų visiems suprantami ir palyginami tarp Å¡alių. Kaip modelis naujų Lietuvos rekomenduojamų mitybos normų sukÅ«rimui buvo giminingiausių ir sveikiausių, pasižyminÄių didžiausiu technologiniu patikimumu, Å iaurÄ—s Å¡alių rodikliai. Atliktos tik tam tikros korekcijos adaptuojant juos Lietuvai.
R. BoguÅ¡ienÄ—: Å is teisÄ—s aktas ilgai lauktas, nes jis teigiama linkme pakeis vaikų maitinimÄ… ugdymo įstaigose. Atsižvelgiant į didÄ—jantį vaikų antsvorį ir nutukimÄ…, sumažintas rekomenduojamas kalorijų kiekis apie 200 kcal/d. kiekvienai amžiaus grupei. Dabar 1-3 m. vaikams rekomenduojama paros energijos norma – 1200 kcal, o 4-6 m. – 1500 kcal. Žinoma, namuose kalorijų nepradÄ—sime kas kartÄ… skaiÄiuoti, taip pat ir nerekomenduoju tai daryti, tiesiog mityba turi bÅ«ti – sveikatai palanki. Å is teisÄ—s aktas svarbus organizuojant vaikų maitinimÄ… ugdymo įstaigose. Å ių pokyÄių pasekoje, tikiuosi, kad iÅ¡nyks batonai prie kiekvieno patiekalo, riebÅ«s padažai, kurie buvo naudojami tam, kad pasiekti reikiamÄ… kalorijų kiekį. Rekomenduojamas paros energijos kiekis neatsiejamas nuo fizinio aktyvumo ir Å¡iame teisÄ—s akte tai susieta, ypaÄ aktualu suaugusiųjų mitybos planavimui.
Šiuo metu galiojantis teisės aktas sukurtas prieš 17 metų, kas per šį laikotarpį pasikeitė mityboje, kad reikėjo sumažinti paros energijos kiekį ir įvesti kitus pakeitimus?
A. Kranauskas: Per tą laiką padidėjo gyventojų antsvoris ir nutukimas, sergamumas vėžiu, cukriniu diabetu ir kitomis su mityba susijusiomis ligomis. Bet svarbiausia, stipriai pasikeitė žmonių gyvensena, fizinis aktyvumas, mitybos poreikiai ir produktų pasiūla. Taip maitintis, kaip prieš 17 metų, mes jau nebegalime, nes jau negyvename taip, kaip gyvenome prieš 17 metų.
R. BoguÅ¡ienÄ—: Tyrimai rodo, kad Å¡io laikmeÄio žmogus suvartoja daugiau maisto nei reikia, to pasekoje gauna daugiau kalorijų nei iÅ¡eikvoja. Dabar prekybos centrai mÅ«sų kiemuose, tuo tarpu anksÄiau auginome daug maisto produktų patys. Taip fizinis aktyvus sulÄ—tÄ—jo, suvalgoma daugiau menkaverÄio maisto, o organizmas yra vertingų maistinių medžiagų bado režime. Ne iÅ¡imtis ir vaikai. Å iuo metu namų Å«kiuose didesnis pasirinkimas ir daugiau suvalgoma saldumynų, stipriai perdirbto maisto, iÅ¡geriama gazuotų gÄ—rimų. TodÄ—l džiugu, kad ugdymo įstaigose vaikai valgo ne tik reguliariai, tuo paÄiu metu, bet maitinimas turi atitikti griežtus reikalavimus, kurie, po Å¡ių normų įteisinimo, bus dar arÄiau vaikams sveikatai palankesnio maitinimo. VÅ¡Ä® „Sveikatai palankus“ Å¡iais metais pradeda pilotinį projektÄ… „Sveikatai palanki ugdymo įstaiga“, kurio tikslas atkleisti visuomenei, atsakingoms institucijoms daugiau aktualijų susijusių su vaikų maitinimu ir inicijuosime realius pokyÄius Å¡ioje srityje.
Ar vaikų maitinime bus kontroliuojama ne tik angliavandenių kiekis, bet ir iÅ¡skirtinai cukrų kiekis neturÄ—s virÅ¡yti 10 proc.? Tai bendras cukrų kiekis maisto produktuose / patiekaluose – pridÄ—tinis cukrus ir natÅ«raliai esantis cukrus?
A. Kranauskas: Å iuolaikiniai vaikai linkÄ™ daugiau laiko praleisti prie kompiuterio, televizoriaus ar mobilaus telefono, vartoti saldesnius maisto produktus ir gÄ—rimus. Gamintojai taip pat piktnaudžiauja dideliais cukraus kiekiais maisto produktuose. Angliavandeniai yra galingiausias ir greiÄiausiai realizuojamas energijos Å¡altinis. Nepanaudota energija organizme nedelsiant paverÄiama riebalais. TodÄ—l labai svarbu vaikams patiekti tinkamÄ… angliavandenių kiekį. Naujose normose reglamentuotas visas cukrus iÅ¡ visų Å¡altinių. Manome, kad subalansuota vaikų mityba ugdymo įstaigose bus stipri pagalba ir tÄ—vams, kuriems dažnai pritrÅ«ksta žinių ar laiko pasirÅ«pinti visaverte vaiko mityba.
R. BoguÅ¡ienÄ—: TikimÄ—s, kad sudarant ir derinant valgiaraÅ¡Äius bus atsižvelgta į bendrÄ… cukrų kiekio rekomendacijÄ…, nes kontroliuojant tai ugdymo įstaigose, kur vaikai valgo ne mažiau nei 3 kartus per dienÄ… galime užtikrinti didžiÄ…jÄ… dalį sveikatai palankesnÄ—s vaiko mitybos. Tik klausimas, ar tai neturÄ—s įtakos Å¡viežių vaisių mažesniam vartojimui?! Svarbiausia, kad bÅ«tų kuo mažesnis pridÄ—tinio rafinuoto cukraus kiekis produktuose.
Ä®trauktos Å¡iame teisÄ—s akte skaidulinių medžiagų suvartojimo rekomendacijos. Ar vaikų maitinime, tai bus kontroliuojama derinant valgiaraÅ¡Äius ar iÅ¡liks rekomendacinio pobÅ«džio?
A. Kranauskas: SkaidulinÄ—s medžiagos labai svarbios nutukimo, vėžio ir Å¡irdies ligų profilaktikos prasme. AnksÄiau Å¡ios medžiagos nebuvo reglamentuojamos, todÄ—l gyventojai, o ypaÄ vaikai jų gaudavo tik apie pusÄ™ reikiamos normos. Dabar Å¡ių medžiagų kiekis nustatytas pagal mokslinius Å¡altinius ir bus vertinamas vaikų kolektyvų valgiaraÅ¡Äiuose bei kontroliuojamas maiste.
R. BoguÅ¡ienÄ—: Pagal naujÄ…jį teisÄ—s aktÄ…, vaikai nuo 1 metų amžiaus turÄ—tų gauti 8-12,5 g/ 1000 kcal energijos. Su metais Å¡is skaiÄius turi didÄ—ti ir paauglystÄ—je pasiekti suaugusiems rekomenduojamÄ… paros normÄ… – 25-35 g arba apie 12,5 g 1000 kcal energijos. Vaikai turÄ—tų gauti daugiau daržovių, vaisių, visagrÅ«džių produktų, sumažės rafinuotų miltinių gaminių vartojimas, kuriuose nÄ—ra arba yra labai mažai skaidulinių medžiagų. Tai prisidÄ—s prie vaikų sveikatos stiprinimo, nes vartojant daugiau nerafinuotų produktų su jais gaunama ne tik skaidulinių medžiagų, bet ir kitų vertingų maistinių medžiagų – vitaminų, mineralinių medžiagų.
Vaikų maitinime vartojama daug soÄiųjų riebalų, ar tai bus kontroliuojama, kad nevirÅ¡ytų 10 proc.?
A. Kranauskas: Nustatytas riebalų kiekis atitinka PSO normas. Sotieji riebalai – tai sviestas, laÅ¡iniai, riebios deÅ¡ros, riebÅ«s pieno produktai ir pan. Riebiai maitintis yra nelabai geras lietuviÅ¡kas ypatumas. Nors kai kas bando tai teisinti sakydami, kad „mÅ«sų protÄ—viai taip valgÄ—...“, taÄiau nereikia pamirÅ¡ti, kad mÅ«sų protÄ—viai dirbo ir judÄ—jo ne tiek kiek mes. Sotieji riebalai yra pagrindinÄ— aukÅ¡to mirtingumo nuo kraujagyslių ligų Lietuvoje priežastis. Vaikų maiste jų kiekis bus kontroliuojamas, kad iÅ¡saugoti vaikų sveikatÄ… ir sumažinti ligų rizikÄ… suaugus.
R. BoguÅ¡ienÄ—: Klausimas kyla kaip tai bus kontroliuojama, nes derinant valgiaraÅ¡Äius matomas bendras riebalų kiekis, o iÅ¡skirtinai soÄiųjų riebalų kiekis nÄ—ra iÅ¡skiriamas. Bendrai vertinant valgiaraÅ¡Äius, už kuriuos atsakinga VMVT, nÄ—ra tikrinamos technologinÄ—s kortelÄ—s, vertinama pagal patiekalo pavadinimÄ… ir maistines medžiagas (baltymus, riebalus, angliavandenius). TodÄ—l, mano manymu, turi keistis valgiaraÅ¡Äių tvirtinimo tvarka, kad naujame teisÄ—s akte nurodytos rekomendacijos bÅ«tų įgyvendinamos.
Ä®traukta rekomendacija vaikams nevartoti transizomerų, ar tai bus kontroliuojama pagal “iÅ¡ dalies hidrintų” riebalų draudimus maisto produktuose, ar planuojama imtis papildomų tyrimų pagamintiems patiekalams?
A. Kranauskas: Europos SÄ…jungoje dabar labai populiarus Å¡Å«kis „Europa be transriebalų!” Tai reiÅ¡kia, kad iÅ¡ visų produktų siekiama paÅ¡alinti kancerogeninius ir aterogeninius transriebalus, kurie yra svarbi vėžio, infarktų ir insultų atsiradimo priežastis. Kai kurioms Å¡alims tai sÄ—kmingai pavyko, sumažinus transriebalų kiekį gyventojų maiste. Tai padarius, Å¡iose Å¡alyse atitinkamai pradÄ—jo mažėti ir minÄ—tų susirgimų bei mirÄių skaiÄius. Transriebalų kiekis pagrinde bus kontroliuojamas maisto gaminimo metu, taÄiau bus atliekama ir produktų tyrimų.
R. BoguÅ¡ienÄ—: Transriebalai yra ne tik rafinuotuose (skystos ir kietos formos) riebaluose, bet jų natÅ«raliai nedideliais kiekiais yra mÄ—soje, piene. Iki Å¡iol buvo uždrausti „iÅ¡ dalies hidrinti” riebalai vaikų maitinime, kuriuose, kaip teigiama, susidaro didžiausias transriebalų kiekis. TaÄiau tiriant pagamintus patiekalus gausime daugiau teigiamų rezultatų, nes transriebalų kiekis gali didÄ—ti priklausomai nuo terminio apdorojimo temperatÅ«ros ir laiko. Tikiuosi, kad Å¡is reikalavimas taip pat įtakos nerafinuotų aliejų naudojimÄ… vaikų maitinime.
Druskos kiekis, kuris nurodytas kaip rekomenduojamas vartoti vaikams iki 2 metų ne daugiau kaip 2 g per 1000 kcal, iki 10 metų 3-4 g per parÄ…, o vaikų maitinime nurodyta 1 g/100 gramų produkto, ar sudarant valgiaraÅ¡Äius bus kontroliuojamas bendras druskos kiekis suvartojamas per dienÄ… ugdymo įstaigoje?
A. Kranauskas: ValgiaraÅ¡Äiuose bei patiekaluose bus atidžiai stebimas druskos kiekis. Be to, planuojame atlikti druskos kiekio tyrimÄ… vaikų organizmuose, tirdami natrio kiekį iÅ¡siskiriantį su Å¡lapimu. Bendrai žvelgiant, Lietuvos gyventojai druskos suvartoja vos ne dvigubai daugiau nei reikia. Tai sÄ…lygoja didelį hipertenzijos, įskaitant visas komplikacijas, paplitimÄ…. Pratintis vartoti mažiau druskos reikia jau nuo mažens.
R. BoguÅ¡ienÄ—: Pasikartosiu, derinant valgiaraÅ¡Äius nÄ—ra vertinamos technologinÄ—s kortelÄ—s, vertinami tik valgiaraÅ¡Äiai, kuriuose nesimato druskos kiekis, todÄ—l valgiaraÅ¡Äių tvirtinimo tvarka taip pat turi keistis norint apskaiÄiuoti bendrÄ… suvartojamÄ… druskos kiekį bÅ«tina vertinti tai ir derinant valgiaraÅ¡Äius. Reikia nepamirÅ¡ti, kad papildomas sÅ«dymas yra viena, o natÅ«raliai ir taip daugelyje maisto produktų yra druskos. Jei atkreiptume dÄ—mesį į ženklinimo etiketes pirkdami maisto produktus, pamatytume, kad 100 g duonos yra daugiau nei 1 g druskos. Vartodami maisto produktus su daug druskos realiai ir nepatariame tikro maisto skonio malonumo.
Pateiktos vitaminų ir mineralinių medžiagų rekomenduojamos normos, ar jos iÅ¡liks tik rekomendacinio pobÅ«džio, nebus skaiÄiuojamos derinant valgiaraÅ¡Äius?
A. Kranauskas: Žinoma, idealu bÅ«tų Å¡ių maistinių medžiagų kiekį įvertinti ir valgiaraÅ¡Äiuose, taÄiau tai yra techniÅ¡kai sunku, todÄ—l toks vertinimas bus atliekamas pasirinktinai. Be to, norÄ—Äiau atkreipti dÄ—mesį, kad griežÄiau bus kontroliuojamas uždaro tipo kolektyvų, kuriuose vaikai praleidžia visÄ… parÄ…, maitinimas. Kituose kolektyvuose toks tikslumas nÄ—ra bÅ«tinas, nes vaikai dalinai maitinasi namuose.
R. BoguÅ¡ienÄ—: Vertinti vitaminų, mineralinių medžiagų rekomenduojamas normas sudÄ—tinga, taÄiau įtraukus į valgiaraÅ¡Äius kiekvieno valgymo metu Å¡viežias ir sezonines daržoves, uogas, vaisius, taip pat įvairias sÄ—klas ir jų produktus, kuriuose gausu vertingų maistinių medžiagų ir atliktų tarsi maisto praturtinimo funkcijÄ… – vaikų organizmai gautų visų rekomenduojamų maistinių medžiagų ir jų nereiktų skaiÄiuoti. Žinoma, sumažinimas menkaverÄio maisto – manų koÅ¡ių, gausybÄ—s bulvinių patiekalų, menkaverÄių sriubų taip pat turÄ—tų efektÄ…. Patiekalai kaip ir nesikartoja, bet maisto produktų grupÄ— dažnu atveju iÅ¡lieka ta pati. Ne tik pietų patiekalai, bet, apskritai, visi patiekalai turi bÅ«ti ruoÅ¡iami ir gaminami laikantis tausojanÄių gamybos principų. Negali bÅ«ti prikepÄ™, pridegÄ™ ar pervirti – svarbi technologinio proceso kontrolÄ—, kurio metu turi bÅ«ti iÅ¡laikoma maistinÄ— patiekalo vertÄ— ir siekiama, kad nesusidarytų kenksmingų žmogaus organizmui medžiagų. Rekomenduojama pradÄ—ti valgiaraÅ¡Äius keisti įvertinant patiekalų sezoniÅ¡kumÄ… t.y. sudarinÄ—ti sezoninius valgiaraÅ¡Äius.
Å iai dienai valgiaraÅ¡Äių derinimas yra teorinis, o realiai kokius patiekalus virÄ—jos pagamina ir gauna vaikai kiekvieno valgymo metu – kita. TodÄ—l iniciatyva „Sveikatai palanki ugdymo įstaiga“ atskleis ne tik patiekalų technologines korteles, gaunamas žaliavas, bet parodysime visuomenei realius vaikų valgomus patiekalus. Taip pat vykdysime visos ugdymo įstaigos bendruomenÄ—s edukacijÄ… ir inicijuosime vieningos vaikų sveikatai palankios mitybos ugdymo programos sukÅ«rimÄ…. Juk vaikai turi bÅ«ti ugdomi nuo pat mažens ne tik pieÅ¡ti, dainuoti, bet ir iÅ¡saugoti sveikatÄ…, o teisinga mityba – viena iÅ¡ pagrindinių sÄ…lygų.
Nuoroda į teisės aktą:
(https://e- seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/6a97c4511d0211e6acbed8d454428fb7?positionInSearchResults=0&searchModelUUID=728fd83c-21e0-4f94-962b-7ddd3ce40147).
Iniciatyva „Sveikatai palankus“ siekia vaikų maitinimo teigiamų pokyÄių ne tik ugdymo įstaigose, bet ir namų Å«kiuose. Socialinio tinklo „Facebok“ bendruomenÄ— „Sveikatai palanki mityba“ pleÄiasi ir jungia žmones, kuriuos domina kompetetinga informacija apie sveikatai palankius maisto produktus ir patiekalus.
ParengÄ—: VÅ¡Ä® „Sveikatai palankus“ direktorÄ—, sveikatai palankios mitybos ir gyvenimo bÅ«do propaguotoja, sveikatai palankaus maisto technologÄ— Raminta BoguÅ¡ienÄ—
Visos teisės saugomos v2. © 2013 europlius.com Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką sutikimą. Sprendimas Onefuzz |
Mus rasite: |